راست – درست سلامت سیاسی بهداشت دولت روحانی

راست – درست: سلامت سیاسی بهداشت دولت روحانی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری هنرمندانی که نشان صلح گرفتند

محمود دولت‌آبادی، محمدرضا شجریان، ناصر تقوایی و کوروش شیشه‌گری چهار هنرمندی بودند که برنده نشان عالی هنر جهت صلح سال 96 شدند.

هنرمندانی که نشان صلح گرفتند

هنرمندانی که نشان صلح گرفتند

عبارات مهم : ایران

محمود دولت آبادی، محمدرضا شجریان، ناصر تقوایی و کوروش شیشه گری چهار هنرمندی بودند که برنده نشان عالی هنر جهت صلح سال 96 شدند.

به گزارش ایسنا، در مراسم خاص جشنواره هنر جهت صلح که عصر امروز پنج شنبه (23 شهریور ماه) با حضور جمعی از بازیگران و صورت های معروف برگزار شد، از چهار صورت هنری کشور در عرصه هنرهای تجسمی، موسیقی، ادبیات و تئاتر با اهدای نشان صلح تقدیر شد. محمود دولت آبادی، محمدرضا شجریان، ناصر تقوایی و کوروش شیشه گری چهار هنرمندی بودند که برنده نشان عالی هنر جهت صلح سال 96 شدند، ولی تنها محمود دولت آبادی در مراسم حضور داشت.

هنرمندانی که نشان صلح گرفتند

در ابتدای این مراسم، مجید رجبی معمار (مدیرعامل منزل بازیگران و صورت های معروف ایران) در سخنانی کوتاه، اظهار کرد: میان صلح و هنر نسبت طبیعی و بدیهی وجود دارد. چند سالی است که تعدادی از بازیگران و صورت های معروف جوان ما تلاش می کنند تا این جشنواره هنر جهت صلح برگزار شود. در این چند سالی که کنار این دوستان بودم حس می کنم در جشنواره امسال تلاش آنها و همراهی اهل هنر زیاد شده است است.

او با اشاره به بین المللی شدن جشنواره هنر جهت صلح، خاطرنشان کرد: به همین جهت آثاری که در جشنواره سال گذشته ارائه شدند در طول سال در شهرهای متفاوت دنیا به نمایش در آمدند.

محمود دولت‌آبادی، محمدرضا شجریان، ناصر تقوایی و کوروش شیشه‌گری چهار هنرمندی بودند که برنده نشان عالی هنر جهت صلح سال 96 شدند.

مدیرعامل منزل بازیگران و صورت های معروف کشور عزیزمان ایران با تاکید بر اینکه منزل بازیگران و صورت های معروف از این قبیل کارها استقبال می کند، گفت: امیدوارم در این چند روزی که ما میزبان جشنواره هنر جهت صلح هستیم حضور بازیگران و صورت های معروف و هنردوستان زیاد شود.

در ادامه، مرتضی کاخی نویسنده و دیپلمات اسبق نیز در سخنانی با اشاره به مفهوم صلح، اظهار کرد: این کلمه ای که اینقدر راجع به آن صحبت می کنیم یکی از بی گناه ترین کلمات و مفاهیم هست. صلح کلمه ای است که واژه های دیگر نیز از آن خارج شده است است و یکی از مهمترین آن واژه های جنگ است که در برابر صلح قرار می گیرد.

او با بیان اینکه متاسفانه مقدماتی که جهت صلح فراهم می شود بی اعتبار هست، ادامه داد: کسانی که بیش از همه راجع به صلح سخن می گویند، غالبا مقدمات جنگی را زیاد فراهم می آورند. این کار کمتر از دروغ نیست که کسانی که در دنیا نقش مهمی ایفا می کنند از صلح سخن می گویند، ولی زیاد توجه به جنگ دارند.

هنرمندانی که نشان صلح گرفتند

کاخی خاطرنشان کرد: آنقدر واژه صلح زیاد به کار برده می شود که ارزش آن زبانی شده است است به همین خاطر سخن گفتن در این باره سخت هست. می توانم بگویم صلح چیست، ولی نمی توانم بگویم که آن را دیده ام. هنگامی که کلمه صلح را می شنوم فکر می کنم افراد زیاد می خواهند چیزی را مخفی کنند. آرزویم این است که روزی در جهانی زندگی کنیم که از ترس، درد و فشارهای درونی و بیرونی دور باشیم.

او با اشاره به سیاستمدارانی که از صلح سخن می گویند، افزود: این افراد صلح را جهت آرامش پیدا نکرده اند بلکه صلح را پیدا کرده اند که جنگ را راحت تر انجام بدهند. این موضوعی است که آن را بر حسب تجربه به دست آورده ام. می توان حرف های امیدوارکننده زد ولی به نظرم دروغ های دل نواز گفتن از هر جنایتی بدتر است.

محمود دولت‌آبادی، محمدرضا شجریان، ناصر تقوایی و کوروش شیشه‌گری چهار هنرمندی بودند که برنده نشان عالی هنر جهت صلح سال 96 شدند.

کاخی با بیان اینکه دنیای امروز دنیای به دست آوردن قدرت و پیش گامی هست، یادآور شد: صلح کلمه ای است که ما آن را به صورت مصالحه به کار می بریم، ولی نتیجه این حرف ها همین وضعیتی است که امروز وجود دارد.

در ادامه مراسم پیمان ابدالی (سرپرست گروه موسیقی بنفش) راجع به مفهوم صلح اظهار کرد: صلح را می توانیم از خودمان شروع کنیم. ما باید با خودمان صلح داشته باشیم و ز این عنوان لذت ببریم. چراکه اگر با خودمان در صلح نباشیم، نمی توانیم با هیچ کسی آشتی باشیم.

هنرمندانی که نشان صلح گرفتند

به دنبال سخنان او قطعه موسیقی «خوشی ها ساده» با مضمون صلح و آشتی جهانی اجرا شد.

در بخشی از مراسم خاص جشنواره هنر جهت صلح، نخستین نشان هنر با حضور رضا کیانیان به محمود دولت آبادی اهداء شد.

دولت آبادی ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این جشنواره نیز در سخنانی خاطرنشان کرد: جوانان کشور ما به همه چیز از جمله صلح فکر می کنند و جهت اینکه بگویند صلح را دوست دارند و جنگ را دوست ندارند از کسی اجازه نمی گیرند.

او ادامه داد: ما در فارسی به جای صلح می توانیم از همان واژه آشتی استفاده کنیم، ولی متاسفانه این واژه با جنگ است که معنی پیدا می کند. این ما نیستیم که بتوانیم با آرزوهای مان کار دنیا را درست کنیم. صلح و آشتی بشری آرزوی بزرگی است و بودا یکی از کسانی بود که این آرزوی قشنگ را ترسیم کرد و امروز می بینیم که پیروان او جنگ را علم می کنند. پیامبر ما نیز صلح را پیشنهاد کرد و جالب است که امروز بعضی پیروان ایشان در حال نابودی کشور متمدن یمن هستند. بنابراین ادیان و آرزوهای بزرگ بشریت به خدمت گرفته شده است تا از آن سود دیگری گرفته شود.

دولت آبادی جنگ را مقوله ای امپریالیستی و خاصیت شهوانی قدرت طلبی برشمرد و بیان کرد: من صلح را توصیه می کنم ولی با حفظ توانایی دفاع از خود. ما هیچ هنرمندی را در دنیا نمی شناسیم که جنگ را پیشنهاد کند. ما بازیگران و صورت های معروف کشور عزیزمان ایران نیز هیچگاه این را نمی گوییم، ولی باید بدانیم که جهت حفظ صلح نیاز به یک قدرت بازدارنده است و جهت همین هم ما و سربازان ما، پاسدار صلح هستیم.

برنده دومین نشان عالی هنر جهت صلح سال 96 محمدرضا شجریان بود. به درخواست محمدرضا شجریان، مرتضی کاخی نشان صلح او را دریافت کرد.

همچنین با حضور محمد فرنود (عکاس پیشکسوت) و کامبیز درم بخش (گرافیست) سومین و چهارمین نشان علی هنر جهت صلح سال 96 به کوروش شیشه گری و ناصر تقوایی تقدیم شد. این دو هنرمند هیچ کدام در مراسم حضور نداشتند و نمایندگان آنها نشان ها را دریافت کردند.

همچنین جهت نخستین بار پنجمین نشان هنر جهت صلح به مجید رجبی معمار (مدیر منزل بازیگران و صورت های معروف ایران) به پاس تلاش هایی که جهت برگزاری جشنواره هنر جهت صلح و بین اللملی شدن آن انجام داد، تقدیم شد.

همچنین با حضور پری ملکی، نشان حامی صلح جهت حمایت از برگزاری این جشنواره، به علم الهدی (مدیر مجموعه آرتروم) و سعیده آبشناسان (مدیر مجموعه گوهران) اهداء شد.

فریدون فرید، دبیر جشنواره هنر جهت صلح نیز از روند برگزاری جشنواره هنر جهت صلح و تاریخچه این جشنواره گزارشی ارائه داد و بیانیه نهایی جشنواره را قرائت کرد.

همچنین در بخش دیگری از مراسم از اثر هنری منقش به «سلام صلح» اثر آریامنش رونمایی شد. آریامنش در سخنانی گفت: می خواستیم روی این بوم همکاری مردمی را جهت بیان صلح نشان دهیم که نتیجه همین اثر شد.

واژه های کلیدی: ایران | جشنواره | جشنواره | بازیگران | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs