راست – درست سلامت سیاسی بهداشت دولت روحانی

راست – درست: سلامت سیاسی بهداشت دولت روحانی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رکورد کاهشی در بازار سکه

روز سه شنبه، وقت ریزش قیمت ها در بازار سکه و ارز بود. بعد از چند روز روند صعودی، روز گذشته سکه تمام بهار آزادی به زیر مرز ۴ میلیونی رفت و دلار با شکست کانال ۱۱

رکورد کاهشی در بازار سکه

رکورد کاهشی در بازار سکه

عبارات مهم : بازار

روز سه شنبه، وقت ریزش قیمت ها در بازار سکه و ارز بود. بعد از چند روز روند صعودی، روز گذشته سکه تمام بهار آزادی به زیر مرز ۴ میلیونی رفت و دلار با شکست کانال ۱۱ هزار تومانی تا محدوده ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عقب نشینی کرد. روند کاهشی سکه از همان شروع بازار آشکار بود؛ فلز گرانبهای داخلی معاملات خود را در کانال ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان شروع کرد؛ حال آنکه در ساعات انتهایی روز دوشنبه تا میانه کانال ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اوج رفته بود و بعدازظهر همان روز نیز روی قیمت ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قرار داشت.

رکورد کاهشی در بازار سکه

نزول شدید ابتدای روز سه شنبه در ادامه روز نیز دنبال شد تا اینکه قیمت از مرز ۴ میلیونی خارج شد و تا محدوده ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان عقب نشینی کرد. با برخورد به این نقطه خریداران با قدرت وارد بازار شدند و توانستند قیمت را تا ساعت ۵ بعدازظهر به محدوده ۳ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان بازگردانند. البته این قیمت نیز بیش از ۵۰۰ هزار تومان کمتر از ساعت ۵ بعدازظهر روز دوشنبه بود. چنین رکورد کاهشی از آخرهای سال ۹۱ در بازار سابقه نداشت.

به نظر می رسید، بازیگران بازار تلاش زیادی می کردند که کف ۳ میلیون و ۸۵۰هزار تومانی را حفظ کنند. گروهی از معامله گران باور داشتند در صورتی که سکه به کانال ۴ میلیونی بازنگردد، موج دیگری از کم کردن قیمت ها شروع شود. روز گذشته نیم سکه و ربع سکه و همچنین طلای ۱۸ عیار نیز گرفتار موج نزولی شدند. نیم سکه تا مرز ۲ میلیونی و ربع سکه تا قیمت یک میلیون تومان عقب نشینی کرد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز از کانال ۳۰۰ هزار تومانی خارج و به محدوده ۲۹۸ هزار تومانی وارد شد. قیمت نیم سکه بالای ۲۰۰ هزار تومان افت را نشان می داد و ربع سکه نیز ۱۰۰ هزار تومان کم کردن پیدا کرد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز نزدیک به ۳۵ هزار تومان کم کردن یافت.به گفته فعالان، علت اول کم کردن قیمت در بازار سکه کم کردن بهای دلار بود؛ بعضی دیگر، رشد بیش از اندازه سکه در روزهای گذشته را عاملی دانستند که فروشنده ها را در روز چهارم هفته به بازار بازگرداند. اخباری در کانال های معامله گران منتشر می شد که خریداران سکه در انتظار ضرر سنگین باشند؛ چراکه بخش زیادی از قیمت سکه دارای حباب بود؛ ارزش بازاری قیمت سکه در روز دوشنبه ۸۰۰ هزار تومان با ارزش ذاتی آن فاصله داشت.

روز سه شنبه، وقت ریزش قیمت ها در بازار سکه و ارز بود. بعد از چند روز روند صعودی، روز گذشته سکه تمام بهار آزادی به زیر مرز ۴ میلیونی رفت و دلار با شکست کانال ۱۱

شروع روند کاهشی در روز سه شنبه بسیاری از مردم عادی را جهت فروش سکه به بازار کشاند. ولی در بازار ارز عامل مهم کم کردن قیمت، از نظر فعالان به سیگنال مدیر جمهوری آمریکا مربوط بود. بعضی دیگر، اوج رفتن احتمال شروع به کار بازار دوم طی روزهای آتی را دیگر عامل کاهشی دانستند. روز گذشته قیمت ها در بازار ارز و سکه تا بعدازظهر افت زیادی را تجربه کرد؛ با این حال، به گفته فعالان از حدود ساعت ۵ بعدازظهر روز سه شنبه موج جدیدی از خریدارها به هر دو بازار وارد شد. به نظر می رسد تا زمانی که روند معاملات در بازار براق نشود، در ساعات انتهایی روز نوسان گیران می توانند قیمت ها را اوج بکشند. به گفته یکی از فعالان، نوسان گیران در ابتدای روز دلار و سکه مردم عادی را خریداری کردند و بعد از آن تلاش کردند با اوج بردن قیمت ها سود خود را بالاترببرند.

شروع افت دلار؛ ۲۳:۴۰ دوشنبه

به گفته فعالان، افت قیمت دلار از دقایق نهایی روز دوشنبه شروع شد. بعد از ساعت ۱۱ شب دوشنبه، در کانال های اطلاع رسانی معامله گران صحبت های دونالد ترامپ به طور گسترده ای منتشر شد؛ معامله گران بخشی که ترامپ از مذاکره بی قید و شرط صحبت کرد را مورد توجه قرار دادند؛ به دنبال این اتفاق ربع ساعت مانده به آخر روز دوشنبه عنوان شد که قیمت دلار در معاملات پشت خطی هرات افغانستان سیر نزولی گرفت و از کانال ۱۰ هزار و ۸۰۰ تومان به کانال ۱۰ هزار و ۳۰۰ تومان رفت. صبح روز سه شنبه نیز زیاد معامله گران در اینترنت عنوان می کردند که حاضر به فروش ارز خود هستند. زیاد قیمت ها در محدوده ۱۱ هزار و ۶۰۰ تا ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان عنوان می شد. در واقع آنها قصد داشتند با قیمتی نزدیک به قیمت بسته شده است روز دوشنبه ارز خود را بفروشند و از موج احتمالی نزولی بازار در روز سه شنبه برحذر بمانند. با این حال، نخستین معامله بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران زیر مرز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و با کم کردن قیمت یک هزار و ۴۰۰ تومان صورت گرفت. کم کردن قیمت ها بعد از ساعت ۱۲ بعدازظهر ادامه یافت و قیمت این ارز به زیر مرز۱۱ هزار تومانی رفت. بعد از آن قیمت به سوی نشانه بعدی یعنی دلار ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومانی حرکت کرد. در مقطع کوتاهی از آن پایین رفت، ولی به سرعت در آن محدوده حمایت شد.

رکورد کاهشی در بازار سکه

معامله گران باور داشتند، عدد ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومانی کف حمایتی محکمی است و در صورتی که قیمت از آن پایین تر نرود، می توان همچنان در موقعیت خرید قرار گرفت. روز سه شنبه، زیاد معامله گران نیز در شرایطی که قیمت دلار بالای مرز ۱۱ هزار تومان یا در آستانه کانال ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان بود، از مردم عادی این ارز را با قیمت ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان می خریدند. کف قیمت در بازار شهرهای همسایه مرز ۱۰ هزار تومانی عنوان می شد. روز گذشته هرات افغانستان در مقاطعی به زیر این مرز رفت ولی در سلیمانیه عراق قیمت بالای آن باقی ماند.

نگاه معامله گران به بازار دوم

برخی معامله گران باور داشتند در صورتی که بازار دوم ارز به زودی راه اندازی شود و معاملات در آن روان باشد، قیمت ها در بازار آزاد به علت زیاد کردن عرضه با افت بیشتری مواجه خواهد شد. گروه دیگری باور داشتند، در صورتی که سیگنالی از سوی کشور عزیزمان ایران به آمریکا فرستاده شود، قیمت ها توان افت زیاد را خواهند داشت و انتظار افت قیمت به زیر مرز ۱۰ هزار تومانی وجود دارد. با این حال باید به این توصیه نیز توجه کرد که بازار در روزهای اخیر به سرعت تغییرات قیمتی را تجربه می کند؛ در واقع از نظر تحلیلگران، هنگامی که قیمت در مسیر تعدیل قرار می گیرد، بازارساز باید به سرعت از آن استفاده کرده و با اصلاحات مناسب قیمت ها را در مسیر واقعی شدن قرار دهد. زیاد کارشناسان باور دارند دلار بالای مرز ۱۰ هزار تومانی با متغیرهای اقتصادی توجیه پذیر نیست و زیاد تحت تاثیر اخبار سیاسی و براق نبودن اوضاع بازار آزاد در مسیر افزایشی قرار گرفته است.

روز سه شنبه، وقت ریزش قیمت ها در بازار سکه و ارز بود. بعد از چند روز روند صعودی، روز گذشته سکه تمام بهار آزادی به زیر مرز ۴ میلیونی رفت و دلار با شکست کانال ۱۱

شکست تلاش های مقاومتی زیاد کردن های بازار؟

به گفته فعالان، روز گذشته معامله گران افزایشی از طریق دو رویکرد در برابر کم کردن قیمت تلاش کردند مقاومت کنند. در نخستین گام، آنها تلاش کردند سیگنال مدیر جمهور آمریکا به بازار را کم اثر کنند. زیاد آنها عنوان می کردند اتفاق جدیدی رخ نداده است و کشور عزیزمان ایران تمایلی به مذاکره ندارد. در گام دوم، آنها زیاد سخنان وزیر امور خارجه آمریکا را برجسته کردند. با این حال، بازار به جوسازی های این دسته از معامله گران توجهی نشان نداد و از ابتدای روز سه شنبه فروشندگان زیادی به بازار هجوم آوردند که نتیجه آن کم کردن شدید قیمت ها در دو بازار سکه و ارز بود. به عنوان مثال، یورو که روز دوشنبه در مقطعی به مرز ۱۳ هزار تومانی رفته بود، روز سه شنبه حتی تا انتهای کانال ۱۱ هزار تومانی عقب نشینی کرد.موج دوم مقاومت معامله گران افزایشی از بعدازظهر شروع شد؛ جایی که مردم عادی تقریبا از بازار خارج شده است بودند. آنها در این ساعات تلاش کردند با زیاد کردن خریدهای خود از قیمت سکه و دلار حمایت کنند و هر دو را از کف روزانه اوج بکشند. این دسته تا حدی در این مسیر موفق شدند. با این حال، باید دید بازار در روز چهارشنبه جوسازی این دسته را جدی خواهد گرفت یا تحت تاثیر احتمال زیاد کردن عرضه ارز در هفته آینده عقب نشینی قیمتی ادامه خواهد یافت.یکی از عوامل مهمی که در روز گذشته در افت قیمت دلار موثر بود به کم کردن قیمت حواله درهم برمی گشت. حواله درهم در این روز از مرز مهم ۳ هزار تومانی پایین رفت و در مقاطعی از روز حتی به کانال۲ هزار و ۸۰۰ تومانی سرک کشید.

رکورد کاهشی در بازار سکه

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | کانال | دوشنبه | میلیون | دوشنبه | میلیونی | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs